Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Netapp CLustered Data Ontap On-Box DNS LOAD BALANCING

Posted by in NETAPP | 2 comments

Merhabalar ,

Netapp Clustered DataOntap işletim sistemi üzerinde ,DNS Load Balancing işleminin harici DNS yerine ,DataOntap işletim sistemi tarafından yapılması için gerekli konfigürasyon işleminin nasıl yapıldığını paylaşıyor olacağım. Controller üzerinde CIFS/NFS erişimi için network tanımlaması yaparak dosya erişimi yapmaktayız. Cifs/NFS için dosya paylaşımı yaptıktan sonra hangi node üzerinden erişilmesini istiyorsak kullanıcıya bu IP bilgisini vererek erişim sağlamaktayız. Fakat bir süre sonra node’lar arasında dengesiz bir network erişim trafiği olduğunu görmekteyiz. Bu dağınık erişim sonucunda node’lar arasında performans farklılıklarıda olacaktır. Bunu engellemek için her iki node üzerinde CIFS/NFS erişimi için LIF tanımı yaptıktan sonra On-Box DNS Load Balancing özelliğini kullanmak. Bu sayede kullanıcı talepleri controller performans durumuna göre DataOntap tarafından kullanıcıya iletiliyor olacaktır. Harici DNS Load Balancing özelliğine göre daha kullanışlı olmasının sebebi node durumunun dikkate alınıp IP’lerin dengeli olarak paylaşılmasıdır.

Load Balancing işlemi için iki yöntem vardır.

  • Round Robin DNS (External DNS configuration)
  • On-Box DNS load balancing (Available in clustered Data ONTAP 8.1 ve sonrası)

Biz On-Box DNS Load Balancing işlemini gerçekleştiriyor olacağız. On-Box DNS şartlı yönlendirme ve delegasyon olarak yapılmaktadır. Şimdi bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

1 – ) İlgili SVM üzerinde tanımlı IP adreslerini listeliyoruz.


2 – ) Her iki node üzerinde CIFS/NFS LIF tanımlaması yapıldığını kontrol ediyoruz.


3 – ) Tanımlı CIFS/NFS LIF ‘ler üzerinde DNS-ZONE kontrolü yapıyoruz.Aşağıda -lif1 için dns-zone tanımlaması yapılmadığını görmekteyiz.

4 – ) Tanımlı CIFS/NFS LIF ‘ler üzerinde DNS-ZONE konfigürasyonu yapıyoruz. dns-zone olarak “maksu.demo.netapp.com” girdim.Delegasyon ismi maksu olarak ayarladım. demo.netapp.com domain ismini ifade etmektedir.

5 – ) –dns-zone olarak “maksu.demo.netapp.com” tanımlı lif’leri listeliyoruz.


6 – ) DNS tarafında nslookup sorgulaması yaparak “maksu” veya “maksu.demo.netapp.com” tanımın daha önceden yapılıp yapılmadığını kontrol ediyoruz.7 – ) DNS tarafında yeni delegasyon tanımlaması yapıyoruz. Oluşturacağımız delegasyon demo.netapp.com içerisinde olacaktır.


8 – ) “maksu.demo.netapp.com” delegasyon domain ismini giriyoruz.


9 – ) Delegasyon IP tanımlaması yapıyoruz. Bu ipler netapp LIF IPleridir. FQDN ismini yazdıktan sonra resolve dediğimizde hata alacaktır. Resolve’ye basmadan önce tanımlı IP’leri yazıyor OK diyoruz.


10 – ) FQDN name ve IP bilgisini görüyoruz.


11 – ) Finish diyerek tamamlıyoruz.


12 – ) Oluşturduğumuz Delegasyon bilgisini görüyoruz


13 – ) Sunucu üzerinden tanımladığımız DNS ZONE için nslookup çözümleme işlemi yaptığımızda her seferinde farklı IPlerin cevap verdiğini görüyor olacağız.


14 – ) Sunucu üzerinden tanımladığımız DNS ZONE için ping işlemi yaptığımızda her seferinde farklı IPlerin cevap verdiğini görüyor olacağız.


Sorgulama işleminde delegasyon devreye girip Netapp ile haberleştikten sonra node durumuna göre IP bilgisi dönüyor olacaktır.

Teşekkürler

Murat AKSU

  1. Mehmet08-04-17

    Teşekkürler Murat Bey. Engin bilgilerinizden istifade etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

    • Murat Aksu08-04-17

      Rica Ederim Mehmet Bey , İyi çalışmalar dilerim 🙂

Leave a Reply