Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Netapp DataOntap SnapLock Nedir ve Kullanım ?

Posted by in NETAPP | Comments

Merhabalar ,

Bu makalede sizlere Netapp DataOntap 9 ile birlikte gelen SnapLock özelliğinden bahsediyor olacağım. Snaplock WORM” write once, read many” datalar için oluşturulmuştur. Datanızı bir kere yazıp verdiğiniz tarihler arasında sadece okunabilir modda olmasını istiyorsanız bu özelliği kullanabilir siniz. Örneğin elinizde ki datalar kritik öneme sahip ve farklı niyetli kişiler tarafından silinmesini istemiyor ve sadece verdiğiniz tarihler arasında read only modda olmasını istiyorsunuz.Bu özelliği kullarak datalarını ilgili tarihler arasında güven altına alabilirsiniz. Bu özellik DataOntap 9 ile birlikte gelmiştir. İki farklı versiyonu mevcuttur. Bunlar Enterpirese ve Compliance . Enterprise üzerinde tarih değişikliği ve bir kullanıcıya atanan role ile silme işlemi yapılabilirken Compliance üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır. Bu özellik tek bir lisansla gelmekte ve iki farklı mode olarak kullanılabilmektedir. İki versiyon arasında ki farklar aşağıda listelenmiştir.


1 – ) SnapLock Workflow u inceleyecek olursak

2 – ) Sistem saatini initialize ediyoruz. Öncesinde sistem saatini kontrol ettikten sonra bu işlem yapılmalı. İnitialize komutunu ikinci kez çalıştırmak mümkün olmayacaktır.


3 – ) SnapLock özelliği kullanılacak Aggragate oluşturuyoruz. Snaplock seçenekleri arasında compliance ve enterprise listeleniyor olacaktır.

4 – ) İlgili Vserver içerisinde oluşturduğumuz Aggr üzerinde Volume oluşturuyoruz. Menü üzerinden oluşturduğumuzda aşağıda ki gibi bilgi mesajını vermektedir.

5 – ) Oluşturmuş olduğumuz volume mount ediyoruz.

6 – ) Datanın saklanacağı zaman dilimini seçiyoruz. Retention Period’u Min , Max ve default olarak ayarlamamız mümkün. Vermiş olduğumuz retention period a göre dosya üzerinde silme veya işlem yapma yetkisine sahip olacağız. Retention time süresi dolmadan Compliance Mode üzerinde herhangi bir işlem yapamazken Enterpirise Mode ile kullanıcı yetkilendirmesi yapılarak işlem yapılabilmektedir.

Yazabileceğimiz Retantion Period süreleri aşağıda listelenmiştir.

Default retention period 600 second ayarladık. Sistem 10 dk sonra volume içierisinde ki dataları kullanılabilir duruma getirecek ve ReadOnly özelliği aktif olacaktır. Min ve Max değerlerini ayarlayak Default retention period u bu değeler üzerinden okumasını sağlayabiliriz.

Önemli NOT : Default retention period ayarlamasını yaptık ve volume data attık. Default retention period daha sonra değiştirsek bile öncesinde attığımız datalar ilk oluşturduğumuz Default retention period tarihine göre hareket edecek ve o süre dolduktan sonra dosya üzerinde ki Readonly özelliği pasif hale getirmenize izin verecektir. Attığımız data hangi retention period zaman diliminde oluşturulduysa o period zaman dilimi için geçerli olacaktır.

7 – ) Test işlemini CIFS üzerinden yapıyor olacağım. Bunun için ilgili volume paylaşıma açıyoruz.

8 – ) Paylaşıma açtığımız folder içerisinde dosya atalım. Data koruma için WORM Commit işlemini yapıyor olacağız. Bu işlemi manuel olarak yapabildiğimiz gibi autocommit olarakda ayarlayabiliriz. Aşağıda manuel işlemi gösterdim.

Linux için :

Windows Komut satırı veya arayüzden aşağıda ki şekilde yapabiliriz.9 – ) WORM Auto Commit işleminin otomatik bir şekilde yapılmasını istiyorsak aşağıda ki komutu kullanabiliriz. En düşük 2 saat ayarlayabilir ve 2 saat içerisinde dilersek snaplock işleminden vazgeçebiliriz.10 – ) WORM Commit işleminden sonra data üzerinde silme ve readonly özelliğini kaldırma işlemi yapılamamaktadır. İlk resimde silme işlemine izin verilmemiş ve ikinci resimde readonly özelliği kaldırılamamıştır.Not : Enterpise Mode extra özelliklerini kullanabilmek için farklı bir kullanıcı oluşturup snaplock rol grubuna eklemeli ve işlem yaptırmalıyız.

Faydası Olması Temennisiyle

Murat AKSU

Leave a Reply